Filmros.pl

Kino rosyjskie na dużym i małym ekranie

Piękne i zdolne - aktorki rosyjskiego kina

Gdy mówi się o rosyjskiej kinematografii, zazwyczaj wymienia się nazwiska wybitnych reżyserów. Oczywiście nie można odbierać im niebywałego wkładu w rozwój kina, ale na sukces filmu składa się praca wielu innych ludzi, w tym także aktorów. Dlatego warto docenić rosyjskie aktorki, które do tych triumfów się przyczyniły.

TATIANA SAMOJŁOWA

Niekwestionowana gwiazda rosyjskiego kina. Tatiana Samojłowa ukończyła studio baletowe i chociaż do tańca miała ogromny talent, jako swój życiowy cel obrała aktorstwo. Szybko okazało się, że w tej dziedzinie jest równie dobra – jej rola w filmie Lecą żurawie zachwyciła wielu. Samojłowa otrzymała za nią Nagrodę Specjalną na Festiwalu Filmowym w Cannes i nominację do nagrody BAFTA.

Wydawać by się mogło, że sukces Tatiany pozwoli jej dalej rozwinąć skrzydła, ale jej marzenia były stopniowo niszczone. W 1967 roku zagrała jeszcze główną rolę w radzieckiej adaptacji Anny Kareniny, ale kilka różnych czynników złożyło się na to, że na długie lata zniknęła z ekranu. Powróciła w 2000 roku, by zagrać w jeszcze trzech filmach. Odeszła w wieku 80 lat.

SWIETŁANA CHODCZENKOWA

Swietłana Chodczenkowa swoją karierę zaczynała jako modelka. Jakiś czas później rozpoczęła studia ekonomiczne, ale porzuciła je na rzecz szkoły teatralnej. Jako aktorka debiutowała w 2003 roku w filmie Pobłogosławcie kobietę. Każdy kolejny rok przynosił jej coraz więcej ról.

W 2008 roku zagrała w Małej Moskwie – polskim filmie, co poskutkowało Złotym Lwem za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą. Za tę samą rolę dostała jeszcze dwie nominacje do nagród.

JULIJA PERESILD

Jako dziecko wzięła udział w programie dla młodych talentów. Studiowała filologię, ale zrezygnowała z niej po pierwszym roku, by wyjechać do Moskwy i tam rozpocząć studia aktorskie.

Swoją pierwszą rolę w filmie dostała w 2006 roku i zagrała wtedy główną rolę w produkcji Niewiesta. Później występowała jeszcze w wielu innych produkcjach, w tym w 2015 roku otrzymała główną rolę w Bitwie o Sewastopol.

MARJANA SPIWAK

Marjanac Spiwak swoją karierę jako aktorka zaczęła niepozornie, bo rolą w serialu Syn Ottsa Narodov. W 2017 roku zagrała główną rolę w głośnym filmie Niemiłość, za którą zebrała wiele pozytywnych opinii oraz nominację do nagrody przyznawanej przez Gildię Filmoznawców i Krytyków Filmowych Rosji.

BARBARA BRYLSKA

Barbara Brylska umieszczona jest w tym zestawieniu nieco na przekór. Ta polska aktorka zagrała powiem w wielu radzieckich filmach i w Rosji jest bardzo znana i ceniona. Szczególną popularność przyniósł jej film Ironia losu (w Polsce nosi on tytuł Szczęśliwego Nowego Roku), a za rolę w nim otrzymała Nagrodę Państwową ZSSR. W 2012 roku Barbara Brylska została uhonorowana Bałtycką Gwiazdą.

Rosyjskie kino, mimo rosnącej popularności, wciąż jest kwestią dość niszową. O ile większość z nas wie o kogo chodzi, gdy usłyszy nazwisko jakieś hollywoodzkiej gwiazdy, o tyle jeśli mowa o aktorkach rosyjskich, wygląda to już nieco gorzej. Jednak przez lata rosyjskiej kinematografii pojawiło się kilka aktorek, które odniosły niebywały sukces, albo dały się szczególnie zapamiętać dzięki jakiejś wyjątkowej roli.