Filmros.pl

Kino rosyjskie na dużym i małym ekranie

Rosyjskie kino - aktorzy, których warto znać

Aktorzy rosyjskiego kina wyróżniają się z pewnością charakterystycznym wyglądem, ale i znakomitymi umiejętnościami. Coraz częściej uznawani na całym świecie, otrzymują propozycje ról od zagranicznych reżyserów i są doceniani ważnymi nagrodami. Nie sposób wymienić wszystkich aktorów, którzy mieli poważny wpływ na rosyjską kinematografię, ale w poniższym zestawieniu znajduje się kilka nazwisk, które dobrze znać, gdy mowa o rosyjskim kinie.

OLEG TABAKOW

Jeden z najważniejszych aktorów rosyjskiej kinematografii. Szybko odkrył, że aktorstwo jest tym, co chce robić – jeszcze w trakcie nauki debiutował w filmie Sasza rozpoczyna życie. Uważano go za artystę różnokierunkowego, ponieważ grywał w różnych gatunkach filmowych i niemal za każdym razem odnosił sukces.

W 1976 roku otworzył szkołę aktorską, a rok później rozpoczął działalność własnego teatru Tabakierka. Był niezwykle pracowity i sumienny, a także wyjątkowo dbał o swój wizerunek. Zagrał w ponad 120 filmach, a ponadto użyczał swojego głosu różnym postaciom. Za jedną z jego najważniejszych ról uważa się tę w produkcji Nikity Michałkowa Kilka dni z życia Obłomowa.

KONSTANTIN ŁAWRONIENKO

Konstantin Ławronienko studiował aktorstwo. W 2003 roku zagrał ojca w filmie Zwiagincewa Powrót - ta rola przyniosła mu duże uznanie. Zagrał w jeszcze jednej kultowej produkcji tego reżysera: w dramacie Wygnanie. Za główną rolę otrzymał Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes, a także nominację do Czeskiego Lwa.

SIERGIEJ BIEZRUKOW

Jego ojciec był aktorem i reżyserem, dlatego Siergiej już od dziecka marzył o karierze związanej z kinem. Studiował w Moskiewskim Akademickim Teatrze Artystycznym. Początkowo grał w mniej znanych filmach i serialach, ale rola w serialu Brygada przyniosła mu popularność. Jedna z jego ważniejszych ról to ta w filmie Wysocki, o życiu rosyjskiego poety. Biezrukow zagrał tam tytułową postać. Aktor użycza też swojego głosu różnym postaciom, między innymi Mistrzowi w serialu Mistrz i Małgorzata.

KONSTANTIN CHABIENSKI

Konstantin Chabienski, zanim odkrył, że jego powołaniem jest aktorstwo, próbował swoich sił w szkole technicznej i różnych pracach niekoniecznie mających związek z filmem. Skończył studia związane z kinem, a jeszcze w trakcie nauki zagrał wiele ważnych ról na deskach teatru.

Oprócz pracy w teatrze pojawiał się także na ekranach kin. Jednymi z ról, które pomogły mu zdobyć popularność, były te w produkcjach Straż nocna i Straż dzienna. W 2018 roku zagrał główną rolę w filmie Sobibór, który był także jego debiutem reżyserskim. Jest laureatem wielu nagród, w tym wielokrotnie Złotego Orła.

SIERGIEJ GARMASZ

Siergiej Garmasz był trudnym dzieckiem: kilkukrotnie wyrzucano go z różnych szkół. Ostatecznie ukończył szkołę teatralną, a na ekranach kin zadebiutował w 1984 roku w filmie Oddział. Za rolę w dramacie Rozkoszny wiek otrzymał między innymi Złotego Orła. W 2007 roku zagrał w obrazie Andrzeja Wajdy Katyń. Jedna z jego lepszych ról to ta w filmie Dwunastu Nikity Michałkowa.

Aktorzy rosyjskiego kina, niejednokrotnie wyróżniani ważnymi światowymi nagrodami, coraz częściej pokazują, że mają w tej dziedzinie wiele do powiedzenia. Niektóre z ich ról z pewnością zostaną zapamiętane na długo, a młodsze pokolenia będą mogły się nimi inspirować.